InterRisk Kontakt (22) 575 25 25
30.10.2018

InterRisk zbiera krew - #POKREWNI

InterRisk zorganizował zbiórkę krwi w 5 miastach, w których mieszczą się oddziały firmy. Przez Kraków, Katowice, Bydgoszcz, Poznań aż po Warszawę – przejechaliśmy ponad 1200 km i zebraliśmy krew od 99 osób.

Teraz tym bardziej widzimy, jak ważna i potrzebna jest krew – nie można jej wyprodukować. Trzeba spełnić restrykcyjne warunki, aby dawcą zostać a sama zbiórka to zaangażowanie kilkuosobowej ekipy z RCKiK, żeby ją zebrać– powiedział Janusz Lipiński, dyrektor Oddziału InterRisk w Krakowie.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Panowie mogą oddawać krew sześć razy do roku, Panie-cztery.

Mimo postępu w medycynie krwi nie da się niczym zastąpić. Bez niej najcięższe operacje nie byłyby możliwe- do przeszczepu wątroby jest potrzeba minimum 20 jednostek krwi. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych- nawet 50 jednostek!

„To był mój pierwszy raz – zawsze zwlekałem, znajdowałem wymówki, ale mając bus „pod nosem” stwierdziłem, że muszę spróbować – od teraz będę regularnie odwiedzać punkty zbiórek” – stwierdził dawca, który dowiedział się o zbiórce InterRisk z portalu społecznościowego.

Oddawanie krwi nie boli, nie uzależnia i jest bezpieczne!

Jak czuje się człowiek po oddaniu krwi? Różnie. Jest grupa ludzi, którzy czują się dokładnie tak jak przed tym zabiegiem. Inni czują się nieco osłabieni, czasem senni. Ponieważ tej reakcji nie da się przewidzieć, wszystkim przysługuje dzień wolny od pracy – przypomniała koordynatorka akcji, Natalia Jędra z InterRisk. Sama jest też wieloletnim dawcą.

 

Równocześnie ze zbiórkami krwi prowadzone były szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Osoby, które nie mogły oddać krwi ochoczo z nich skorzystały. Wskazywano na potrzebę regularnych szkoleń, wręcz obowiązkowych. Przeszkolono ponad 200 osób z udzielania pierwszej pomocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

InterRisk będzie kontynuował zbiórkę roku oraz szkolenia z pierwszej pomocy na początku przyszłego w kolejnych miastach.

Już 14 stycznia wyruszymy także ze Świnoujścia na ultramaraton „Ultrakrew” promujący krwiodawstwo.

Wyzwanie jest niemałe, bo przed biegaczami do pokonania będzie dystans ok. 550 km wzdłuż Polskiego wybrzeża, aż po wschodnią granicę Polski.