InterRisk Kontakt (22) 575 25 25
08.12.2015

Jak przygotować samochód na zimę?

Zanim zima zaatakuje kierowców i drogowców warto przygotować swoje auto na tę okoliczność. Przygotowanie samochodu nie powinno ograniczać się do wymiany opon na zimowe. Poniżej lista rzeczy, którą warto sprawdzić w samochodzie przed zimą, którą przygotował Jan Hardek z Autoryzowanego Serwisu Skody, należącego do Sieci Warsztatów Partnerskich InterRisk:

1. Kontrola oświetlenia zewnętrznego i ustawienia świateł. - trzeba sprawdzić działanie wszystkich reflektorów – świateł przednich i tylnych oraz migaczy. Nie należy zapominać o światłach przeciwmgielnych i drogowych. Warto zwrócić też uwagę na to, czy szybka i lustro reflektora są czyste.

2. Kontrola temp. zamarzania płynu do spryskiwaczy – warto zaopatrzyć się w zimowy płyn do spryskiwaczy.

3. Kontrola temp. zamarzania płynu chłodzącego - jeśli czasie upałów ubytek uzupełnialiśmy wodą to należy bezwzględnie wymienić płyn chłodzący na nowy, co uchroni przed poważnym uszkodzeniem silnika.

4. Kontrola stanu akumulatora i napięcia ładowania akumulatora - należy wykonać podstawowy pomiar prądu ładowania oraz sprawdzić jakość połączeń przewodów z alternatora do akumulatora oraz do rozrusznika.

5. Uszczelki i zamki - gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika należy posmarować specjalnym środkiem pielęgnacyjnym – silikonem lub wazeliną techniczną. Zalecamy jest także zakup odmrażacza do zamków.

6. Opony zimowe - standardowo powinno się wymieniać opony po kilku sezonach zimowych, przy czym minimalna wysokość bieżnika to 4 mm. Warto także sprawdzić stan naszego koła zapasowego lub zaopatrzyć się w zestaw naprawczy do opon.

7. Kontrola układu hamulcowego - warto sprawdzić stan rozkładu sił hamowania (oś przednia i tylna) oraz rozkład sił na poszczególne koła. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa kierującego, stanowi o możliwie krótkiej drodze hamowania. Polecamy sprawdzić płynność pracy klocków w zaciskach hamulcowych, działanie hamulca ręcznego, stan linek/cięgieł hamulca ręcznego. Przypominamy także o zmianie płynu hamulcowego, maksymalnie co 2 lata.

8. Kontrola zawieszenia - szczególnie niebezpieczne są luzy w układzie kierowniczym i na przegubach wahaczy, gdyż skrajne ich zużycie może doprowadzić do braku kierowalności pojazdem, szczególnie przy śliskich drogach zimą. Nie można zapominać o amortyzatorach, które dbają o przyczepność kół podczas jazdy - zlecajmy ich kontrolę przy okazji wizyty na stacji serwisowej.

9. Kontrola układu zapłonowego - właściciele aut z silnikami benzynowymi (szczególnie starszych roczników) powinni zlecić kontrolę świec zapłonowych i pozostałych elementów układu zapłonowego.

10. Kupić dobre AutoAssistance w InterRisk – wybierając ubezpieczenie należy wziąć pod uwagę zakres oferowanej ochrony. W zależności od wybranego wariantu w przypadku awarii, czy wypadku możemy liczyć m.in na usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia i pokrycie kosztów drobnych części do 100 zł, uruchomienie auta zimą po wyczerpaniu akumulatora, zmianę koła, holowanie pojazdu, dostarczenie paliwa, pojazd zastępczy czy zorganizowanie i pokrycie kosztów parkingu, przy zdarzeniu powstałym poza godzinami pracy warsztatu.

Zimą warto także mieć w samochodzie: dobrą szczotkę do odśnieżania auta, odmrażacz do szyb, skrobaczkę do szyb, preparat zapobiegający przymarzaniu uszczelek do nadwozia, odmrażacz do zamków. A do bagażnika polecamy spakować: przewody rozruchowe, linkę holowniczą, rękawice robocze, saperkę, zapasowy płyn do spryskiwaczy, łańcuchy śniegowe.